Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Schodek státního rozpočtu je definitivní, prezident podepsal navýšení na 500 miliard

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal novelu, která zvyšuje schodek letošního státního rozpočtu až na 500 miliard korun. Letos jde již o třetí zvýšení schodku. Původně schválený deficit činil 40 miliard korun, vláda ho kvůli dopadům epidemie koronaviru a souvisejícím vládním opatřením musela zvýšit nejprve na 200 miliard a poté na 300 miliard korun. 

Celkové příjmy rozpočtu mají nově být 1364,8 miliardy korun a celkové výdaje 1864,8 miliardy korun. Proti původně schválenému rozpočtu se příjmy snižují o 213,3 miliardy korun a výdaje se zvyšují o 247 miliard korun. Státní dluh se kvůli navýšení schodku má letos zvýšit celkově o 481 miliard korun.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně při schvalování astronomického schodku 500 miliard řekl, že doufá, že vláda už do konce roku změnu schodku požadovat nebude. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale připustila, že by ještě mohlo dojít k dalšímu navýšení. „Je tu řada proměnných a je možné, že tu rozpočtovou rezervu, která je nyní přibližně 35 miliard, třeba spolkne hlubší propad příjmů,“ uvedla minulý týden.

Nejvyšší deficit měl dosud rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.