Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Schůzky s ministry pokračují, Zeman dnes přijal kandidáta pro resort spravedlnosti Blažka

Prezident Miloš Zeman pokračuje ve schůzkách se všemi kandidáty na ministry budoucí Fialovy vlády. Dnes v Lánech přijal nominanta na minstra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) a kandidátku na ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Blažek popřel zprávy některých médií, že by byl někdy vyšetřován pro kupčení s byty v městské části Brno-střed nebo v brněnské korupční kauze Stoka. S prezidentem hovořil o prioritách resortu, kterými je řešení situace soudních znalců či novela zákona o státním zastupitelství. 

Setkání s prezidentem trvalo zhruba hodinu. „Bavili jsme se o stavu české justice, názor prezidenta je kritičtější než můj, ale to je myslím dlouhodobě známá věc,“ uvedl Blažek. Podle něj je prioritně nutné řešit situaci kolem soudních znalců. „Odmítají tu práci vykonávat v podmínkách, které jsou dnes,“ vysvětlil. Potřebná je podle něj i novela předpisu o státním zastupitelství. Zavést by se měla funkční období vedoucích státních zástupců a výraznější by měla být odpovědnost státních zástupců za pochybení. 

Na Blažkovy kauzy, které se v posledních dnech objevují v médiích prý Zeman řekl, ať se nenechá novináři udolat. „Pan prezident je informován. Zemanovsky mi poradil, ať se nenechám v žádném případě udolat českými novináři. Já mu slíbil, že nenechám,“ uvedl po jednání Blažek. Prezident se podle něj nezmínil o tom, že by kvůli mediálním informacím měl problém s jeho ministerskou nominací. 

Druhá dnešní schůzka proběhne s poslankyní a starostkou Prahy 2 Janou Černochovou. Ta by ráda Zemana seznámila se svou vizí pro resort obrany, která spočívá v systematickém navyšování rozpočtu dlouhodobě podfinancované armády, její modernizaci, zefektivnění akvizičních procesů a rozvoji využití moderních technologií, jako jsou třeba drony, robotické systémy nebo umělá inteligence. Za další priority označila podporu domácího obranného průmyslu a prohlubování transatlantické spolupráce.