Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Se Zemanem nemám nic společného, řekl Babiš německým novinářům

Premiér v demisi Andrej Babiš se v rozhovoru s německým listem Die Welt rozpovídal o povolební situaci v české kotlině. Na otázku, co má společného s Milošem Zemanem odpověděl stručně: „Téměř vůbec nic“.

Na doplňující dotaz, jak je spokojený s výsledkem prezidentských voleb odvětil, že Zeman byl jeho favoritem. „Poslouchejte, je to můj prezident. Podporoval jsem ho. Nemáme sice vždycky stejný názor, ale on mě také podporoval,“ řekl Babiš.

Zároveň novinářům vysvětlil, v čem dělají při hodnocení a komentování české politiky, a především Miloše Zemana chybu. „Jeho problém spočívá v tom, že vy, západní novináři, kopírujete všechny hlouposti, které napíšou jeho nepřátelé. Je proti němu vedena kampaň. Ale i já jsem ho v některých bodech kritizoval,“ uvedl. Novinářům také připomněl, že Zemanovi před druhým kolem volby doporučil distancovat se od svých spolupracovníků s pochybnou pověstí.

Babiš je v Německu stejně jako Zeman často označován za populistu a bývá srovnáván s ostatními podobnými politiky. S tím souvisela jedna z otázek, která směřovala na to, co má Babiš společného s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a italským premiérem Silviem Berlusconim. „S Trumpem jsem měl dříve společné to, že jsme oba měli české ženy. To je všechno. A co se týče Berlusconiho – nemám žádné televize, jen jeden hudební kanál,“ odpověděl s humorem Babiš.

Nakonec si předseda vlády německým novinářům postěžoval, že je zklamaný ze všech politických stran, které se z různých důvodů zdráhaly podpořit jeho vládu. Zopakoval, že by nejraději stál v čele menšinového kabinetu.