Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Šéf kritizované rozvědky bude Zemanovi vysvětlovat práci a priority své tajné služby

Prezident Miloš Zeman se plánuje sejít s ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Markem Šimandlem, aby si vyříkali, jaké je postavení a význam civilní rozvědky. Zeman práci tajných služeb opakovaně kritizuje, před týdnem označil ÚZSI a kontrarozvědku Bezpečnostní informační službu (BIS) za zbytečné. O plánované schůzce informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), pod kterého rozvědka spadá.

Zeman minulý týden prohlásil, že ČR má tři tajné služby a dvě z nich považuje za „naprosto zbytečné“. Myslel tím právě ÚZSI a také BIS (Bezpečnostní informační služba). Řekl to v souvislosti s kauzou ruského agenta, který měl přijet do České republiky s ricinem, a na základě toho dostali policejní ochranku tři čeští komunální politici. Hamáček v úterý tuto situaci označil za „nestandardní“. 

O tajných službách a agentovi s ricinem ministr vnitra diskutoval s prezidentem při jejich společné pondělní schůzce. „Já jsem zrekapituloval víceméně to, co jsem řekl na bezpečnostním výboru, jaká byla role ministerstva vnitra, popřípadě policie,“ uvedl Hamáček. Nechtěl mluvit za prezidenta a formulovat jeho aktuální názor. „Policie přidělila ochranu českým komunálním představitelům, to znamená, že ta situace není standardní,“ dodal za sebe.

„Pan prezident dostal od našich služeb kompletní informace, takže má k dispozici všechno, co naše služby vědí,“ prohlásil Hamáček. Věří, že Zemanovi objasnil, jakou roli hraje rozvědka při zajišťování bezpečnosti. Podle něho Šimandl prezidentovi odpoví na jeho pochybnosti, pokud ještě nějaké zbyly.