Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Šéf lékařského konzilia: Zeman by měl zůstat v nemocnici. Jmenovat Fialu v Lánech by ale mohl

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro TV Nova uvedl, že během pár dní by mohl opustit Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) a přemístit se na zámek v Lánech, kde bude přijímat kandidáty na ministry ve Fialově vládě. Prezidentovo přesvědčení ale nesdílí šéf lékařského konzilia Tomáš Zima. Připustil, že by Zeman mohl nakrátko opustit nemocnici, aby jmenoval Petra Fialu (ODS) premiérem, pak by se měl ale do péče lékařů vrátit. 

„My se domníváme, že pan prezident by ještě hospitalizaci potřeboval,“ uvedl profesor Zima po poradě s dalším členem konzilia, Zemanovým ošetřujícím lékařem a ředitelem ÚVN Miroslavem Zavoralem. Pokud bude Zemanův stav stabilizovaný, je podle něj možná propustka na den nebo na odpoledne do domácí péče. „Jestli to bude v Lánech nebo na Pražském hradě, třeba k některým ceremoniálním úkonům, je to samozřejmě možné,“ dodal. 

Pokračování péče v nemocnici je podle Zimy potřebné, aby prezident zesílil. K takovému stanovisku není potřeba svolávat celé Zemanovo lékařské konzilium, které se pravděpodobně sejde za dva až tři týdny, řekl. „Nemám informace, jak je zajištěna péče v Lánech,“ podotkl Zima.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář ovšem dnes Zimovo vyjádření zpochybnil. „Rozhovor pana prezidenta na TV Nova jasně ukázal, že prognózy pana profesora Zimy jsou krajně nespolehlivé. S touto znalostí je třeba vnímat i jeho současné doporučení,“ citovala ČT Mynářovu textovou zprávu.