Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Šéf prezidentské ochranky Martin Baláž požádal o propuštění ze služebního poměru

Ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky Martin Baláž končí ve své funkci a zároveň k 30. dubnu také odejde po více než třiceti letech u policie do civilu. Důvodem jeho odchodu je skutečnost, že nově zvolený prezident Petr Pavel nemá důvěru v část vedení útvaru, která je údajně napojena na končícího hradního kancléře Vratislava Mynáře. 

 

Ochranu Petra Pavla proto nyní netypicky zajišťuje jiný útvar, konkrétně Ochranná služba Policie České republiky. Služba hlídá zbývající ústavní činitele včetně předsedy vlády a ministrů, na starosti má také zahraniční státníky při jejich návštěvách Česka.

Podle Pavla se postupně prezidentova ochranka vyčlenila a chová se autonomně, přestože má být stále součástí policie. „Jakým způsobem byla ochrana vykonávána, jakým způsobem je třeba i teď zajišťován přístup osob do kanceláří Hradu, ve mně opravdu důvěru nevyvolává. Pokud máte mít někoho kolem sebe 24 hodin sedm dní v týdnu, člověka, který je u vašich telefonních rozhovorů, vašich schůzek, ví přesně, kam jezdíte, s kým se stýkáte, tak takovému člověku musíte věřit,“ řekl.

“Brigádní generál Martin Baláž dnes skutečně informoval 1. náměstka policejního prezidenta generálmajora Tomáše Lercha o svém záměru podat žádost o propuštění ze služebního poměru k 30. dubnu 2023,” uvedl policejní prezident Martin Vondrášek.

„Pan Baláž slouží u policie více než 31 let. Pracoval jak u zlínské policie, tak v Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování a v posledních letech jako šéf prezidentské ochranky. Má za sebou podíl na objasnění některých věcí v rámci týmu Tempus, který vedl, podílel se na odhalení metanolové aféry, je to výborný krizový vyjednavač,“ připomněl Vondrášek policejní minulost i zásluhy končícího ředitele.