Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Šéf ÚOHS Petr Rafaj předal prezidentovi svou rezignaci, odstupuje kvůli korupčním kauzám

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj ve středu předal prezidentu Miloši Zemanovi rezignaci na svou funkci. V čele antimonopolního úřadu skončí k 1. prosinci tohoto roku. Rafaj zastával svůj post celých 11 let, poslední dobou ale čelil tlaku kvůli korupčním kauzám, které úřad provázejí. Rafajovo odvolání prezidentovi navrhovala vládní koalice.

Prezident přijal Rafaje na zámku v Lánech, během setkání mu poděkoval za vykonanou práci a popřál mu úspěch v dalším působení v jiných oblastech.

Rafaj v rezignačním dopise poděkoval prezidentovi za podporu, kterou mu vytrvale projevoval. „Po celých jedenáct let mého působení v čele úřadu jsem se snažil tuto důvěru nezklamat a svou funkci jsem vykonával nestranně a nezávisle, jak to od předsedy významného ústředního správního úřadu požadují právní předpisy i veřejnost,“ napsal.

Odstupující předseda ÚOHS trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, kterým by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování a znevážil svou funkci. On a jeho rodina se podle něj stali terčem vykonstruovaných a nepravdivých obvinění, která byla následně publikována v různých médiích.

„Považuji to za výsledek osobní msty některých zadavatelů, kteří nedokázali přijmout nezávislé rozhodnutí úřadu,“ uvedl Rafaj. K rezignaci se podle prohlášení rozhodl proto, aby “nadále neposkytoval záminku pro útoky proti úřadu, a nedopustil tak další snižování jeho autority a zcela nespravedlivé znevažování práce desítek kvalitních odborníků na soutěžní právo, veřejné zakázky, veřejnou podporu i významnou tržní sílu”.