Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Šéfka Soudcovské unie chce prověřit, zda se Hrad snažil ovlivňovat soudce

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa před dvěma týdny v rozhovoru uvedl, že mu Hrad dával opakovaně najevo, jak má jeho soud rozhodnout v některých kauzách. Kancléř Vratislav Mynář podle něj opakovaně kontaktoval soudce různých soudů. Prezident Miloš Zeman to nepopřel, ale podle něj nešlo o ovlivňování soudců, ale o „doporučení a vyjádření názoru“.

K chování Pražského hradu vůči soudní moci se v rozhovoru pro Českou televizi vyjádřila také prezidentka soudcovské unie Daniela Zemanová. „Sdělení hlavy státu, že dává pokyn, aby se jeho kancléř setkával se soudci a sdělil jim názor prezidenta na určitou věc, která byla stále ještě předmětem jednání soudu, jsou velmi závažná. Prezidentův přístup k setkávání se soudci je pak alarmující a nebezpečný,“ uvedla v rozhovoru Zemanová. Soudcovská unie je nepolitické profesní a stavovské sdružení soudců v České republice. Právní formou jde o spolek, byla založena v roce 1990 a má sídlo v Praze na Ovocném trhu. Členství v Unii je dobrovolné.

Na aktuální kauzu reagoval i předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. „Je to otázka, do jaké míry je to vhodné či nevhodné, ale to si zase musí každý vyřešit sám, i veřejnost si musí posoudit, jestli pan prezident postupuje správně, anebo ne,“ uvedl Šámal s tím, že úkolem předsedy Nejvyššího soudu není hodnotit prezidenta. Uvedl také, že žádný nátlak na vlastní soudcovské rozhodování nepamatuje, ani od svých podřízených nemá podobné zprávy. S kritikou nebo veřejně prezentovanými názory politiků se podle něj musejí soudci jako profesionálové vypořádat a zachovat si nestrannost.

Šéfka Soudcovské unie chce nyní s kolegy provést šetření mezi soudci, zda se někdo z nich a jak často se případně setkal s pokusy o ovlivňování z různých stran. „Zatím to bereme jako opravdu výjimečnou věc, ale protože to je závažné tvrzení, tak jsme, cítíme se povinni ověřit, jak moc je to rozšířené,“ dodala Zemanová.