Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senát nebude řešit přenesení prezidentských pravomocí, dokáže-li Zeman jmenovat vládu

Senát by se podle své ústavní komise neměl zabývat převodem pravomocí prezidenta, pokud se zdravotní stav Miloše Zemana nezhorší a umožní mu plnit aspoň významné kompetence, které souvisejí například s výměnou vlády. Horní komora by měla bezodkladně rozhodnout o dočasném převodu pravomocí hlavy státu pouze v případě, že Zeman podle sdělení lékařů nebude schopen zastávat prezidentský úřad. 

„Za současné situace, kdy prezident deklaroval, že bude jmenovat premiéra, že bude jmenovat ministry, nesvolávat schůzi Senátu k aplikaci článku 66,“ shrnul předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba (STAN) usnesení, které komise schválila a doporučila pro senátní plénum. Pro usnesení hlasovalo deset z jedenácti přítomných členů komise, proti byl pouze senátor a někdejší prezidentský kandidát Pavel Fischer (nestr.). 

Ústavní komise zároveň doporučila Senátu, aby si v případě zhoršení prezidentova stavu vyžádal stanovisko lékařského konzilia i nemocnice k jeho zdravotnímu stavu. „Jinými slovy, doporučili jsme dvoufázovou kontrolu, pokud bude zpráva konzilia taková, že prezident republiky není schopen vykonávat svůj úřad, vyžádat si oficiální lékařský posudek z Ústřední vojenské nemocnice,“ uvedl Hraba. 

Převod pravomocí prezidenta začali zákonodárci řešit poté, co byl Zeman 10. října převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Hlavním podnětem bylo sdělení nemocnice z 18. října, že Zeman ze zdravotních důvodů “není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti”.