Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senát schválil návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana

Senátoři ve středu večer podpořili ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana kvůli hrubému porušování Ústavy. Pro návrh hlasovalo 48 ze 75 přítomných senátorů, potřeba bylo nejméně 45 hlasů. Jednání horní komory bylo neveřejné.

Návrh žaloby připravil senátor Václav Láska (Senátor 21) a podepsalo ji jeho 36 kolegů z ODS, Starostů a nezávislých, lidovců a ze sociálních demokratů Jiří Dienstbier.

Aby se žalobou mohl zabývat Ústavní soud, musí návrh schválit i Sněmovna, a to hlasy nejméně 120 poslanců. Sněmovna má tři měsíce na to, aby se k návrhu vyjádřila, uvedl po jednání Láska. „Pokud se do tří měsíců nevyjádří, tak se má za to, že souhlas nedala,“ dodal.

Prezidentovi je v návrhu žaloby vyčítáno celkem osm hlavních prohřešků. Senátorům vadí, že dlouho odmítal odvolat ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), dalším prohřeškem podle senátorů je, že Zeman nechal vládnout bez důvěry menšinový kabinet Andreje Babiše. Prezident podle nich „vytvořil situaci, kdy vláda bez důvěry vládla bez jakékoliv odpovědnosti.“ Proti Ústavě podle senátorů bylo i to, že Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho. Dalším údajným prohřeškem je například lánská schůzka s několika představiteli ČSSD, která měla obejít Bohuslava Sobotku coby předsedu strany. Senátoři také prezidentovi vyčítají, že když Sobotka podal demisi, prezident ji nechtěl přijmout jako demisi celé vlády, ale chtěl vyměnit pouze premiéra.

Prezident se mohl jednání Senátu účastnit, svého práva ale nevyužil. Skrze svého mluvčího Jiřího Ovčáčka ale vzkázal, že ústavní žaloba je mimořádný právní paskvil. „Jde o čistě politický krok neúspěšných politiků, kteří se dodnes nesmířili s dvojnásobným vítězstvím Miloše Zemana v přímých prezidentských volbách,” napsal na Twitter Ovčáček.