Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senát schválil prezidentovy kandidáty, ústavními soudci budou Baxa, Wintr i Zemanová

Senát dnes v tajném hlasování schválil nominace všech tří kandidátů Petra Pavla na nové soudce Ústavního soudu. Někdejší předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a prezidentka soudcovské unie Daniela prošli hlasováním v horní komoře a dostali doporučení od pléna. Prezident se jednání také účastnil, před senátory vystoupil s projevem, ve kterém své rozhodnutí obhajoval. 

Senát rozhodl v souladu s úterním doporučením svého výboru pro lidská práva. Ústavně-právní výbor před týdnem podpořil jen Wintrovu kandidaturu. Baxa získal v tajné volbě 63 ze 79 odevzdaných hlasů, Wintr 64 hlasů a Zemanová 59 hlasů. 

“S potěšením se dozvídám, že Senát dnes výraznou většinou podpořil první trojici kandidátů na ústavní soudce. Podařilo se nám tak naplnit první díl naší společné ústavní odpovědnosti – zajistit plnohodnotné fungování Ústavního soudu,” konstatoval prezident Petr Pavel s tím, že si váží veřejné diskuse, jež kolem nominací byla. Nové ústavní soudce jmenuje na Pražském hradě v pondělí v 16.30.

Zemanovou před senátory prezident Pavel označil za přemýšlivou a empatickou soudkyni. „Oslovil mě schopností vysvětlovat rozhodnutí široké veřejnosti,“ obhajoval Baxu. „Těší se respektu napříč stranami,“ hodnotil Wintra. Navíc Pavel zdůraznil, že nikdo z kandidátů není zatížen žádným skandálem.

“Mým cílem bylo, aby byl proces výběru ústavních soudců transparentní a zakládal se na posuzování odborných kritérií, nikoli politických tlaků,” poznamenal Pavel. Je přesvědčen, že všichni tři jsou zárukou, že Ústavní soud bude složený z různorodých osobností s vysokou morální integritou, kompetencí a schopností odolávat všem možným tlakům.