Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senátní komise nepodpořila návrh na zbavení Zemana prezidentské funkce

Senátní ústavní komise nedoporučila, aby Poslanecká sněmovna jednala o tom, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat svůj úřad. Komise dnes dospěla k závěru, že podklady, které k tomuto návrhu obdržela, nejsou dostatečné pro to, aby doporučila se touto možností zabývat.

S návrhem na zbavení Zemana funkce prezidenta přišel v červnu senátní bezpečnostní a zahraniční výbor pod vedením neúspěšného prezidentského kandidáta Pavla Fischera. Výbor se usnesl, že Zeman není schopen vykonávat úřad prezidenta podle článku 66 Ústavy ČR. Zeman podle Fischera ve svých výrocích mimo jiné o kauze Vrbětice ukázal, že je dezorientován, špatně cituje ústavu a vykládá si realitu způsobem, který zaměňuje následek za příčinu. 

„Ústavní komise Senátu nedoporučuje plénu jednat o možnosti prohlásit prezidenta republiky Miloše Zemana za neschopného výkonu mandátu podle článku 66 Ústavy. Naše komise pro to v podkladech nenašla dostatečné důkazy,“ informoval po jednání komise senátor Zdeněk Hraba (STAN).

„Pořád trvají zásadní výhrady, že je článek 66 Ústavy použitelný, pokud nemůže prezident z objektivních důvodů vykonávat svůj úřad – například je v kómatu či nastaly jiné extrémní situace. Ale v důvodech, které přednesl senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, je nevidím,“ dodal senátor Hraba.

Poslanecká sněmovna se pokusila Miloše Zemana zbavit funkce už předloni, kdy navrhla ústavní žalobu na prezidenta republiky. Zemanovi byla tehdy vytýkána nečinnost v případě jmenování či odvolání členů vlády, vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR nebo ovlivňování justice prezidentem a zaměstnanci Hradu. Většina poslanců ovšem podání ústavní žaloby neschválila.