Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senátor Fischer: Zeman vakcínou Sputnik otevřeně prosazuje zájmy Ruska

Neúspěšný kandidát na prezidenta, nyní senátor Pavel Fischer (nezávislý) v otevřeném dopise vyčetl prezidentu Zemanovi jeho postoj k dostavbě jaderné elektrárny Dukovany i k použití ruské vakcíny Sputnik. Předseda senátního bezpečnostního výboru se domnívá, že prezident otevřeně prosazuje zájmy Ruska. Senátor dopis poskytl ČTK a zveřejnil na sociálních sítích. 

Fischer v dopise uvedl, že „naše země prochází zatím nejtěžším obdobím od začátku covidové pandemie. V takových časech národ potřebuje, aby k němu hlava státu důstojně promluvila v duchu solidarity a naděje. Místo toho od Vás slyšíme slova urážlivá, hanebná a zdraví škodlivá.“ 

„Ve dnech, kdy se život v zemi zastavil, zdravotnictví hrozí kolaps a naši spoluobčané jsou ohroženi na životech, místo zájmů vlastního státu otevřeně prosazujete zájmy Ruské federace. A to jak v případě dostavby jaderné elektrárny Dukovany ruskou státní firmou Rosatom, tak v aktuální otázce použití ruské vakcíny Sputnik V.,“ vyčetl prezidentovi senátor. 

Zemanovi je podle Fischera „dobře známo”, že vakcíny používané v ČR musí projít schválením v EU, aby byla minimalizována rizika. V dopise se proto ptá, proč prezident připravuje cestu k nákupu neprověřených a nedůvěryhodných vakcín. „Ruský výrobce o schválení pro země EU dosud ani nepožádal. Proč vystupujete jako jeho mluvčí a nestojíte na straně občanů naší země?” napsal Fischer.

Na dopis reagoval Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Napsal, že Zemanovi „leží na srdci ochrana lidských životů, zatímco Fischer řeší ideologii a geopolitiku. Názor si každý učiní sám,” dodal.