Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Plicní ventilátory z Číny

Senátor Jiří Drahoš poděkoval Tchaj-wanu za darovanou dodávku plicních ventilátorů

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) včera oznámil, že Tchaj-wan daruje Česku 25 plicních ventilátorů a 100 zdravotnických ochranných masek pro boj s epidemií koronaviru. Za velkorysý dar Tchaj-wanu prostřednictvím internetového videa poděkoval senátor Jiří Drahoš. 

„Milí tchajwanští přátelé, v těchto těžkých časech je solidarita důležitější než kdy jindy. Solidarita nejen mezi lidmi v jejich každodenních životech, ale také mezi celými národy. Chtěl bych proto poděkovat za vaši nezištnou dodávku 25 plicních ventilátorů a dalšího zdravotnického vybavení. Jistě najdou dobré využití v našich nemocnicích a pomůžou zachránit spoustu životů,“ řekl Drahoš na videu uveřejněném na sociální síti Twitter.

Senátor poděkoval také za to, že s námi tchajwanští vědci sdílejí své zkušenosti z boje s nemocí Covid-19. Jako vědec se prý v minulosti podílel na rozvoji vztahů mezi Akademií věd ČR a tamní akademií. Tato spolupráce podle jeho názoru i dnes nese své plody v podobě společného vývoje testů na koronavirus.

Tchaj-wan patří mezi země, které nákazu dobře zvládají – v třiadvacetimilionové zemi je registrováno méně než 200 nakažených. Země za to vděčí především okamžité reakci svých institucí na nákazu v čínském Wu-chanu. Izolovat včas téměř všechny nakažené se podařilo i díky propojení databází zdravotních pojišťoven a imigračních úřadů a také proto, že lékaři testovali na nový koronavirus každého, kdo měl dýchací obtíže a vyšly mu negativně testy na běžné chřipkové viry.