Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senátor Kubera: Zeman dosáhl svých cílů, odstoupí ještě letos

Senátora Jaroslava Kuberu asi netřeba představovat – lounský rodák stojí v čele města Teplice od roku 1994, od roku 2000 až dosud je také senátorem za volební obvod Teplice. Dlouhodobě je předsedou Ústavně-právního výboru Senátu. Mediálně je známý především svými žertovnými a kontroverzními výroky a také jako zastánce kuřáků.

Před letošními prezidentskými volbami zvažoval svou kandidaturu na tuto nejvyšší ústavní funkci, nakonec se ale rozhodl, že kvůli rodině kandidovat nebude. Svého rozhodnutí prý nakonec nelituje. „Mně se to bohatě vyplatilo. Letos v září se ženou oslavíme zlatou svatbu – 50 let – a rodina a děti mě milují za to, že jsem to neudělal,“ sdělil.

Kubera volbu přesto bedlivě sledoval zpovzdálí, už před začátkem prvního kola v rozhovoru pro server Seznam Zprávy prozradil svá očekávání ohledně výsledku: „Podle mých předpokladů bude Miloš Zeman dál prezidentem. Otázka je, zdali bude v prvním, nebo v druhém kole.“

Zároveň Kubera vyslovil předpověď ohledně toho, jak Miloš Zeman naloží se svým druhým mandátem prezidenta: „Já ho znám dlouho. Když zvítězí, tak má splněno. Pak už zbývá jen Vysočina a krásný pohled na televizní obrazovku, jak ti noví kandidáti bojují o ohlodanou kost,“ odhadoval senátor před prvním kolem.

O své teorii zůstal Kubera přesvědčen i poté, co se potvrdil jeho tip na vítěze prezidentských voleb. „Zeman měl dva základní cíle. Prvním bylo zničit Sobotku, což se mu povedlo enormně snadno, a ten druhý je ještě jednou vyhrát. Je mu jedno, jestli bude prezidentem pár měsíců, nebo čtyři roky.“

Jak dlouho si bude ještě Miloš Zeman užívat hradčanského výhledu Kubera neví, je ale přesvědčen, že se dočkáme předčasných prezidentských voleb ještě letos. „Už dosáhl svého, odstranil Sobotku, čímž se pomstil za tu tehdejší nevolbu. Znovu zvítězil a další motivaci už nemá. Může se tedy sám rozhodnout. Když řekne, že je to ze zdravotních důvodů, tak mu to všichni budou – na rozdíl od ostatních politiků – věřit,“ vysvětlil Kubera.

A kdo by podle něj mohl Zemana nahradit? Určitě to prý nebude nikdo z těch, kdo se v letošních volbách Zemanovi postavili. Kubera naznačil, že by to mohla být žena: „Jedna z žen, která by Miloše Zemana mohla porazit, je Livia Klausová. Ale spíše, kdyby nastoupila v té první volbě, před pěti lety,“ shrnul své odhady Kubera.