Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senátor Láska oznámil, že pro ústavní žalobu na prezidenta Zeman už sehnal 27 podpisů

Bývalý policejní vyšetřovatel a advokát, nyní senátor Václav Láska oznámil, že pod svou ústavní žalobu na prezidenta republiky už sehnal 27 podpisů svých kolegů senátorů. Tento počet je nejnižší možný, aby se návrhem mohlo zabývat plénum Senátu a rozhodnout, zda Senát jako celek podá návrh na ústavní žalobu.

Mezi těmi, kdo e pod iniciativu senátora Lásky podepsali, jsou i čtyři z pěti místopředsedů Senátu. K návrhu se připojil místopředseda Senátu Jiří Růžička, nestraník zvolený s podporou TOP 09 a Starostů a nezávislých, místopředsedkyně horní komory parlamentu Miluše Horská, nestranička a členka klubu KDU-ČSL, Jiří Oberfalzer z ODS a Jan Horník z klubu Starostové a nezávislí.

Návrh naopak odmítl podpořit například předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a místopředseda Milan Štěch (ČSSD).

Senátor Láska potvrdil zisk 27 podpisů, kolik jich ale získal dohromady novinářům nesdělil. „Ve čtvrtek dopoledne k tomu mám tiskovou konferenci,“ řekl Láska. Senát by se tak jeho návrhem mohl zabývat na červnové schůzi.

Žaloba popisuje sedm prezidentových skutků, které jsou podle tvůrců žaloby hrubým porušením ústavy. „Cílem je stanovit mantinely pro výkon prezidentského mandátu. Když neučiníme ničeho v reakci na chování současného prezidenta, pak vlastně přiznáváme, že způsob výkonu mandátu tak, jak jej zastává Miloš Zeman, je legitimní a zcela v pořádku. I do budoucna tím prezidentskou funkci můžeme zcela degradovat a postavit ji mimo ústavní pořádky tak, jak je známe,“ uvedl už dříve Láska.

Pokud se Senát s návrhem ztotožní, pro podání ústavní žaloby bude třeba i souhlas ústavní většiny poslanců, tedy nejméně 120 ze 200 členů dolní komory.