Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senátoři, kteří chtějí žalovat prezidenta napočítali téměř šedesát porušení Ústavy

Skupina senátorů v čele s Václavem Láskou před časem oznámila záměr podat ústavní žalobu na prezidenta republiky kvůli porušování Ústavy. Nyní senátoři informovali veřejnost o dalších podrobnostech chystané žaloby. V rámci přípravy podkladů napočítali celkem 57 skutků, kterými měl Miloš Zeman v minulosti porušit Ústavu.

Seznam činů senátoři zveřejnili v časové posloupnosti od nástupu Miloše Zemana do funkce prezidenta v roce 2013. „Žalobu chceme odvyprávět jako příběh. Příběh 6 let prezidentského mandátu, v němž prezident soustavně testoval nebo přímo překračoval hranice ústavy a porušoval zákony,“ uvedl senátor Láska.

27 skutků se týká personálních změn, kdy Miloš Zeman odmítal jmenovat ministry, blokoval přijímání demisí, navrhoval vlastní kandidáty, nebo odmítal povyšovat některé osoby ve státních službách nebo jmenovat profesory. Průtahů a podmínek kolem jmenování profesorů a rektorů bylo šest. 4 prohřešky se týkají soudů –prezident buď znevažoval jejich nezávislost, anebo se vměšoval do jeho rozhodování.

Nepřiměřené inklinace k Rusku nebo Číně se týká 9 skutků.  Byly to třeba výroky o stabilizaci společnosti nebo novičoku, účast na vojenské přehlídce v Číně nebo účast na konferenci pořádané Jakuninem, spolupracovníkem ruské KGB. Ostatní Zemanovy prohřešky se týkají obecně dodržování ústavního pořádku.

„V tom příběhu budou pravděpodobně 4 jednání prezidenta, která svou intenzitou každé samo o sobě bylo přímým a hrubým porušením ústavy. Zároveň však tyto 4 skutky spolu s dalšími více než dvaceti počiny prezidenta budou podstatou tvrzení, že prezident setrvale pohrdá zákony a ústavním pořádkem státu, jehož je hlavou, a který se i svým slibem zavázal dodržovat,“ vysvětlil Láska, v čem spatřuje prezidentovo hrubé porušení Ústavy a ústavního pořádku.