Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senátoři narazili. Většina Sněmovny je proti prohlášení Zemana za nezpůsobilého.

Senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost minulý týden přijal usnesení, že Miloš Zeman není způsobilý nadále vykonávat úřad prezidenta republiky. Horní komora tak bude tento týden hlasovat o návrhu zbavit jej funkce hlavy státu. Případný verdikt Senátu o nezpůsobilosti Zemana zastávat prezidentský úřad by musela podle ústavy potvrdit Poslanecká sněmovna. Zbavit funkce by pak Zemana musel Ústavní soud.

„Nekoná v souladu se svým slibem, vůči sdělovacím prostředkům vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod,“ uvedl předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer. Vyjádření prezidenta v případu Vrbětic je podle něj vyvrcholením Zemanových výroků, které ohrožují bezpečnost ČR. 

I pokud by se senátoři na plénu většinově shodli, že Miloš Zeman je podle ústavního článku 66 neschopen vykonávat funkci prezidenta, ve Sněmovně jejich iniciativa nejspíš narazí. Většina poslanců dolní komory nesdílí názor senátorů, minimálně ve volbě prostředků, jak s prezidentem bojovat.

„Snaha použít článek 66 k jakékoliv bitvě s prezidentem je velmi nevhodná. V Ústavě je tento článek pro ty případy, kdy by prezident upadl do kómatu nebo byl unesen teroristy. Není to způsob, jak sesadit prezidenta, s nímž nesouhlasím,“ uvedl předseda ústavně-právního výboru Sněmovny a dlouholetý poslanec Marek Benda (ODS). „A to říkám jako někdo, kdo je velmi kritický k Zemanovým kreativním výkladům Ústavy,“ doplnil Benda. 

Ani poslanci STAN neplánují návrh senátorů podpořit. „Není to správný krok. Můžu s prezidentem nesouhlasit, ale pokud se mi nelíbí jeho názory, musím ho porazit ve volbách. Ne v ordinaci lékaře,“ řekl Jan Farský (STAN). „Problém prezidenta není, že by nebyl schopen, ale že je všeho schopen,“ dodal.