Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senátoři navrhli Zemanovi vyznamenat 15 osobností, o polovinu méně než loni

Horní komora Parlamentu ČR dnes schválila seznam osobností s návrhy na státní vyznamenání, které Senát předloží prezidentovi. Senátoři navrhli Miloši Zemanovi 15 jmen, což je zhruba poloviční počet v porovnání s loňským rokem. Mezi kandidáty patří zejména váleční veteráni, ale také zakladatelé pardubické Aviatické pouti nebo prvorepubliková senátorka Františka Plamínková, kterou zavraždili nacisté.

Řád TGM by si podle senátorů zasloužil prvorepublikový sociálnědemokratický poslanec Robert Klein, který zahynul v roce 1941 v koncentračním táboře Buchenwald.

Na medaili Za hrdinství byli navrženi člen Nuselské policejní odbojové skupiny Silvestr Kmínek, který v roce 1942 zemřel v Osvětimi a legionář a člen odbojové skupiny Obrana národa František Šramprech, který byl téhož roku také popraven za heydrichiády. 

Medaili Za zásluhy by si podle Senátu zasloužil veterán z druhé světové války Jan Horal, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, geograf a hydrolog Bohumír Janský, právník a spisovatel Jan Kux a zakladatelka libereckého dětského sboru Severáček Jiřina Uherková. 

Medaili by podle senátorů měli dostat také Josef Hadinec a Jaroslav Janda, zakladatelé Aviatické pouti na připomínku historického letu Jana Kašpara z Pardubic do Prahy před 110 lety. 

Jedinou zahraniční osobností, navrženou letos na státní vyznamenání, je britský diplomat Alfred Duff Cooper, jediný člen vlády britského premiéra Nevilla Chamberlaina, který rezignoval na protest proti podpisu mnichovské dohody o postoupení českého pohraničí nacistickému Německu. 

V loňském roce Senát navrhl na vyznamenání 32 osobností, mimo jiné předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Tomu ale nakonec prezident kvůli zrušení části zákona o volbách do Sněmovny žádné vyznamenání neudělil.