Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senátoři prověřují možnost ústavní žaloby na Zemana kvůli kauze Vrbětice

Bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb, advokátka Hana Kordová Marvanová a další vyzvali prostřednictvím petice Senát, aby podal žalobu pro velezradu na prezidenta Miloše Zemana kvůli jeho výrokům v kauze Vrbětice. Senátorské kluby Starostů, ODS a TOP 09 se mají případnou žalobou zabývat dnes odpoledne.

Prezident Zeman v nedělním projevu mimo jiné uvedl, že neexistují důkazy, podle nichž by ruští agenti byli ve vrbětickém muničním skladu. Podle Zemana je třeba prověřit i původní vyšetřovací verzi, podle níž výbuch nastal v důsledku neodborné manipulace s výbušným materiálem. Premiér Andrej Babiš i vicepremiér Jan Hamáček následně uvedli, že předmětem vyšetřování je už jen verze s účastí ruských agentů.

„Byl jsem tak rozhněvaný, že jsem snad během 15 minut sepsal návrh pro ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana pro obvinění z velezrady. Následně jsem dokument diskutoval s Hankou Marvanovou a panem Němcem a ještě v noci jsem návrh rozeslal senátorům,“ popsal Michael Kocáb vznik návrhu na podání ústavní žaloby.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uvedl, že Zeman v projevu zveřejnil údaje z živého spisu, čímž ohrozil vyšetřování i bezpečnost ČR. Některé informace k případu naopak nezmínil. Zemanův projev využívají k argumentaci ruská prorežimní média i dezinformační weby. 

„Kroky prezidenta republiky v posledních dnech ukazují, že prezident nejedná v zájmu České republiky. Tyto kroky není možné dále přehlížet,“ zdůvodnil senátorský klub ODS a TOP 09 potřebu posoudit možnost žaloby. Podle senátorů z klubu STAN Zeman svým přístupem k současné situaci „představuje skutečné riziko pro národní bezpečnost“.