
Seskupení Peloton nepřišlo s vhodným kandidátem na prezidenta. Jeden z členů označil mluvčího Ovčáčka za částečného viníka.
Bývalý politik a hudebník Michael Kocáb, exministr Jan Kalvoda a pedagog na vysoké škole Václav Němec stojí za seskupením Peloton, jehož cílem je upozornit veřejnost na několik mocných prezidentských adeptů, kteří budou soupeřit o funkci hlavy státu s tím současným Milošem Zemanem. Žádný z nejvýraznějších soupeřů se nepřihlásil, tudíž se peloton (skutečný seznam) nepodařilo vytvořit. Rozpaky navíc přišly v době, kdy pomyslní kandidáti z Pelotonu nakonec do boje o Hrad nevstoupili. Jedná se o exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a bývalého velvyslance v Rusku či USA Petra Koláře.
Iniciativa s názvem Hledáme prezidenta vznikla v minulém roce na jaře. V provolání s Kroměřížskou výzvou iniciativa uvedla, že nový prezident je povinen ctít ústavu, upevnit postavení České republiky v evropských strukturách a tím integrovat společnost. Záměrem této iniciativy je tedy nalézt vhodného kandidáta, který porazí v lednu ve volbách favorita Zemana.
Lídr Pelotonu Kocáb si stojí za tím, že projekt splnil svůj účel. Kroměřížská výzva ovšem kladla důraz na to, že nebude volebním týmem. Chtěla hlavně podpořit kandidáty ve státnických politických kvalitách. Kocáb svým tvrzením naráží na řadu veřejných debat, které Peloton organizoval po celém Česku. Z těchto debat vzešla právě formulka na ideálního prezidenta.
Na serveru Lidovky. cz Kocáb kdysi popsal, že občanská společnost si zvolí osoby, které se jí jeví jako schopní kandidáti na Hrad. Nároky společnosti se musí představit postupně, aby tak získaly podporu všech. Peloton je o tom, že v první fázi těch adeptů bude vícero. V další fázi se z něj vybere kandidát s největším potenciálem. Tento vybraný adept bude mít celkovou podporu občanské společnosti, která se procesu účastnila. Návrh ovšem selhal a peloton adeptů nebyl vytvořen. Jinými slovy z pelotonu nebyl vybrán žádný uchazeč, který by splňoval nároky společnosti a dostávalo se mu větší podpory voličů.
Paradoxní je, že minulý týden byli uchazeči o post na Hradě povinni odevzdat své registrace na ministerstvo vnitra. Z nejnadějnějších kandidátů se ovšem k návrhu nepřihlásil ani jeden. Z projektu má radost maximálně lékař Marek Hilšer a bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer. Nicméně tito dva pánové nejsou na seznamu favoritů na prezidenta. Peloton se je ale snaží podporovat. Odmítá ale říct, jakým způsobem. Pro Peloton bude výzvou se přidržet svých plánů a současně podporovat výše zmiňované kandidáty. Jejich plán se týká doporučení adeptů s malou šancí na vítězství, aby vyrazili na ústup před výraznějšími uchazeči o post prezidenta. Což poukazuje na Hilšera s Fischerem, kteří by podle tohoto plánu, byli v ohrožení.
Pedagog Václav Němec prohlásil, že hlavní cíl nebyl splněn, a to vytvořit peloton kandidátů. Myslí si, že hlavní příčinou neúspěchu je fakt, že mediálně se podařilo iniciativě vytvořit nálepku skupiny stranící se většinové společnosti. Důvodem hloubení příkopů ve společnosti mohou být rovněž výroky tiskového mluvčího z Hradu, Jiřího Ovčáčka, který oznámil, že “Kroměřížská výzva je pražská kavárna a jejich podpora pro kandidáty polibek smrti.” Němec dodal, že se všichni bojí toho, koho měl Ovčáček na mysli při označování pražské kavárny. Kroměřížská výzva měla smysl, jelikož otevřela téma prezidentských voleb. K dnešku má skoro 12 tisíc signatářů, kteří se účastní debat a aktivně se zapojují do její činnosti, komentovala situaci spolumluvčí Pelotonu Hana Konvalinková.