Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Situace na Hradě je horší, než jsem čekal, řekl Pavel. Zvažuje i trestní oznámení

Nově zvolený prezident Petr Pavel se ujme funkce až 9. března, už nyní ale plánuje velký „úklid“ na Pražském hradě. Podle něj bude v Kanceláři prezidenta republiky zapotřebí „skutečně hloubkový úklid“ ve všech oblastech. „Realita, se kterou se teď – zatím stále ještě v náznacích – setkávám, je výrazně horší, než jsem si představoval,“ popsal nástupce Miloše Zemana.

„Mám tím na mysli způsob vedení kanceláře ze strany Vratislava Mynáře, aktivity Martina Nejedlého a to vše z velké části s vědomím Miloše Zemana,“ řekl v rozhovoru Pavel na adresu vedoucího kanceláře, respektive Zemanova neoficiálního poradce.

„Kancelář prezidenta už dávno neplnila ten účel, který měla, ztratila jakoukoliv sebereflexi, pokud jde o transparentnost výkonu vysokého státního úřadu, a v rozsáhlé míře prováděli vlastní aktivity často v šedé zóně, ne-li přímo za hranou zákona,“ myslí si zvolený prezident Petr Pavel. Dodává přitom, že existují vážné důvody domnívat se, že došlo k překročení pravomocí, možná dokonce porušení zákona.

Pavel uvedl, že první kroky v rámci „velkého úklidu“ již učinil. „Budu mít v tomto týdnu jednání s šéfem NKÚ, budeme se bavit i o tom auditu. Ale musím říct, že audit, který by mohl provést NKÚ v kanceláři prezidenta, není rozhodně tím jediným, co by mělo proběhnout,“ uvedl s tím, že podle svých slov ví o některých skutečnostech, kvůli kterým by bylo potřeba trestní oznámení podat.

„Je skutečně vážný důvod se domnívat, že to bylo překročením pravomocí a možná i porušením zákona. Zatím bych to nerad ventiloval, ale myslím si, že se to v nejbližších týdnech dozvíme,“ dodal nový prezident.