Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Skandální volební podvod – neúspěšný kandidát Josef Toman podá žalobu

Kandidát na prezidenta Josef Toman se plánuje bránit žalobou proti tomu, že nebyl zařazen do lednových prezidentských voleb. Toman podle svých slov nasbíral na svůj petiční arch téměř 75.000 podpisů občanů, ministerstvo vnitra jej ale přesto z řady uchazečů o prezidentské křeslo vyřadilo.

Podle ministerstva dodal Toman ve skutečnosti podpisů jen jedenáct. „Z výzvy k odstranění závad je patrné, že ministerstvo vnitra obdrželo v případě kandidátní listiny pana Tomana petiční archy s pouze 11 podpisy,“ sdělila Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Toman je přesvědčen, že podpisy někdo ukradl. Dříve totiž uvedl, že petiční archy posílal na vnitro poštou ve třech balících a také, že podpisy pro něj sbírali důvěryhodní lidé, takže je nemožné, aby byly archy špatně vyplněny.

Norbert Naxer z občanského sdružení „Výbor pro veřejného blaho“ tvrdí, že Toman podal kandidátní listinu řádně a že téměř všechny podpisy „byly neznámými osobami ukradeny“, možná přímo na ministerstvu vnitra. „Jedná se o skandální volební podvod, který je v dějinách ČR zcela mimořádný, jedná se o vážné ohrožení demokracie v České republice,“ uvedl Naxer a dodal, že cílem pachatelů bylo zabránit nepohodlnému kandidátovi ucházet se o funkci prezidenta.

Toman je přesvědčen, že za snahou zabránit mu v kandidatuře na prezidenta letos i v roce 2013 stojí stát a policejní složky a „lidé přímo či nepřímo spojení s případem Jiřího Kajínka a kauzou plzeňských práv.“ Stát a média označuje za nepřátele lidu. Toman mimo jiné považuje rozpad Československa za nezákonný a tím pádem označuje za neplatné vše, co se od té doby stalo.

U Nejvyššího správního soudu se Josef Toman chce žalobou domáhat zařazení na seznam potvrzených kandidátů. Zároveň podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z trestného činu maření voleb.