Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Skartaci tajného dokumentu ke kauze Vrbětice nařídil přímo kancléř Mynář

Mimořádnou skartaci na Pražském hradě nařídil loni v listopadu osobně vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Vyplývá to z protokolu o výsledku kontroly Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Hrad během skartace zničil utajovaný dokument ke kauze Vrbětice, který chtěla získat policie, aby zjistila, jestli na něm nejsou otisky prstů nebo DNA někoho nepovolaného (například někoho, kdo nemá bezpečnostní prověrku – třeba právě Mynář).

Podle NBÚ nařídil skartování tajné zprávy Bezpečnostní informační služby sám vedoucí Kanceláře prezidenta Vratislav Mynář, přičemž zahájena byla bez prodlení v ten samý den. „Ve dnech 29. listopadu 2021 až 1. prosince 2021 byla v KPR provedena mimořádná skartace utajovaných dokumentů evidovaných v letech 2013 až 2021, a to na základě nařízení vedoucího KPR ze dne 29. listopadu 2021,“ píše Národní bezpečnostní úřad v protokolu o výsledcích kontroly.

Pražský hrad informaci o Mynářově pokynu ke zničení dokumentu popřel. „Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky nemůže nařídit skartaci jednotlivých utajovaných spisů,“ stojí v tiskové zprávě. Hrad zdůraznil, že vedoucí Kanceláře prezidenta nemá dle pravidla ‚need to know‘ k většině utajovaných spisů ani přístup.

K výbuchům v muničním skladu ve Vrběticích došlo v roce 2014, v důsledku první exploze zemřeli dva lidé. O zapojení ruské vojenské rozvědky GRU informoval loni v dubnu tehdejší předseda vlády Andrej Babiš. Kauza vyústila ve vzájemnému vyhoštění diplomatů, Evropská unie vyjádřila Česku solidaritu a mnohé státy útok odsoudily. Rusko doposud popírá, že měla s explozemi před osmi lety něco společného.