Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Slovenský prezident Andrej Kiska oznámil, že nebude znovu kandidovat

Andrej Kiska byl v říjnu 2012 první osobou, která oznámila svou kandidaturu ve slovenských prezidentských volbách v roce 2014. V prvním kole skončil za tehdejším premiérem Robertem Ficem, kterého ale v druhém kole s 59 % hlasů s přehledem porazil a stal se tak čtvrtým prezidentem samostatného Slovenska.

Kiska je schopný podnikatel, který za svou kariéru vydělal stovky milionů korun. V roce 1996 se svým bratrem založil splátkovou společnost Tatracredit a o tři roky později založil společnost Quatro, symbol slovenského spotřebního nakupování na splátky. Kromě podnikání se Kiska věnuje i filantropii, v roce 2006 se stal zakladatelem neziskové organizace Dobrý Anjel, která pomáhá rodinám s dětmi v těžkých životních situacích. Její českou obdobu – nadaci Dobrý Anděl – současný slovenský prezident spoluzakládal v roce 2011.

Obdobně jako v Česku, i na Slovensku může být prezidentem zvolena táž osoba maximálně dvakrát po sobě. Andrej Kiska však dnes oficiálně oznámil, že příští rok nebude znovu kandidovat na funkci hlavy státu. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že chce být více se svou rodinou. Upozornil, že nikdy nehovořil o opětovné kandidatuře a důvěru občanů získal na jedno volební období.

„Na mé rozhodnutí mělo vliv vícero okolností. Nikdy jsem se netajil tím, že je pro mě rodinný život důležitý. V uplynulém roce jsme v rodině zažili šťastné i tragické události. Obojí mi připomnělo, že čas strávený s rodinou je nenahraditelný. Pokud má mít život smysl, nemůžeme ji odsouvat,“ řekl Kiska na tiskové konferenci novinářům. Kiskova manželka se totiž po jeho zvolení odmítla přestěhovat z Popradu do Bratislavy a až na výjimky se neúčastnila oficiálního programu hlavy státu. Loni jí zemřel bratr a manželům Kiskovým se narodil syn.

Ve svém projevu Kiska také upozornil na neřešení současných problémů slovenské společnosti a naznačil, že v politice se hodlá nadále angažovat: „Žel, až vražda dvou mladých lidí odhalila, jaké důsledky může mít selhávající stát a zkorumpovaná vládní moc. Pro začátek nové, lepší éry nestačí jen změna vlády. Slovensko potřebuje i změnu vládnutí. Cítím osobní zodpovědnost za to, abych takové změně napomohl. Politický zápas, který jsem začal v roce 2014, nepovažuji za ukončený. Budu přemýšlet, jak nejlépe využít autoritu a důvěru velké části veřejnosti, abych i po ukončení svého působení v úřadu prezidenta pomohl k začátku nové éry na Slovensku.“