Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Slovenský prezident Kiska navštívil Zemana v Lánech, je to jeho poslední cesta ve funkci

V letním sídle českých prezidentů na zámku v Lánech dnes Miloš Zeman přivítal svého slovenského protějška Andreje Kisku. Na programu bylo společné jednání, oběd, tiskový brífink a prohlídka lánské obory.  Kiska je na své poslední oficiální zahraniční cestě jako hlava státu, v polovině června skončí ve funkci.

Prezidenti spolu debatovali mimo jiné o výsledcích evropských voleb v obou zemích. Podle Kisky hlasování na Slovensku potvrdilo trend předchozích prezidentských, krajských i obecních voleb, který podle něj ukazuje, že lidé už si nepřejí pokračování vlády Směru.

Kiska také novinářům řekl, že země visegrádské čtyřky by měly podpořit místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče v úsilí obsadit jednu z vrcholných funkcí v Evropské unii. „Jsem přesvědčen, že náš region by měl mít silného zástupce v evropských strukturách. A jsem přesvědčen, že pan Šefčovič je zkušený diplomat, a myslím si, že země visegrádské čtyřky by měly jeho úsilí podpořit,“ řekl Kiska. Podporu Šefčovičovi vyjádřil i Miloš Zeman.

Prezident Kiska chce po skončení svého mandátu vytvořit politickou stranu a kandidovat s ní ve volbách. „Pokud si lidé myslí, že po 12 letech vlády jedné strany potřebuje Slovensko změnu, je třeba to udělat,“ řekl. Podle něj se musí spojit všechny demokratické síly v zemi a je třeba zajistit, aby spolupráce nezkrachovala na egu jednotlivců. Zeman Kiskovi popřál v budoucí politické kariéře hodně úspěchů a varoval ho, že nejvíc nepřátel bude mít ve své vlastní straně.

Miloš Zeman se na závěr vystoupení před novináři s Kiskou srdečně rozloučil. „Důležité je, že jsme důvěřovali jeden druhému a nikdy nevystupovali proti sobě. Budeš mi chybět, Andreji,“ řekl.

První a poslední oficiální zahraniční cesty českých a slovenských prezidentů tradičně míří do sousední země. Kiska už absolvoval podobné rozlučkové cesty do Maďarska a do Polska. Jeho nástupkyně v úřadu Zuzana Čaputová by měla na oficiální návštěvu Česka přijet 20. června, necelý týden po své inauguraci.