Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Smrt vojáků nás nesmí odradit od boje s terorismem, řekl Zeman

Při sebevražedném útoku v neděli zahynuli v Afghánistánu tři čeští vojáci, kteří byli napadeni během rutinní hlídky. Útok se podle ministerstva obrany odehrál při patrole v okolí americké základny Bagrám. Sebevrah zaútočil v neděli kolem 3:50hodin českého času v Čárikáru, hlavním městě provincie Parván. Atentátníkovi bylo podle The New York Times kolem 18 let.

Severoatlantická aliance vede v Afghánistánu nebojovou misi Resolute Support (v překladu „rozhodná podpora“). Vojáci NATO nevedou v zemi bojové operace, podporují ale afghánské bezpečnostní síly. „Útok byl nenadálý, byla spatřena pouze jedna osoba, která se odpálila. Čeští vojáci zemřeli v podstatě okamžitě. Američtí a afghánští vojáci jsou po operaci ve velmi vážném stavu,“ uvedl na nedělním tiskovém briefingu zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner. Všichni tři mladí vojáci (*1982, *1990, *1993) patřili ke 4. brigádě rychlého nasazení v Táboře.

Vrchní velitel ozbrojených sil České republiky, prezident Miloš Zeman vyjádřil nad úmrtím českých vojáků hlubokou lítost, zároveň to ale podle něj nesmí být důvod ustat válce proti terorismu. „Hluboká lítost a soustrast všem příbuzným obětí sebevražedného atentátu. Nemělo by nás to však odrazovat od úsilí nadále bojovat s mezinárodním terorismem,” uvedl.

Soustrast rodinám a pozůstalým dal najevo i premiér Andrej Babiš. „Je mi moc líto úmrtí našich tří vojáků v Afghánistánu. Hrdinů, kteří bojovali proti teroristům tak daleko od vlasti a které zavraždil sebevražedný útočník. Vážím si toho, co udělali pro naši zemi. Vyslovuji svou nejhlubší soustrast jejich rodinám a pozůstalým,“ napsal na Twitter.

Úctu padlým vojákům vyjádřil i Tomio Okamura (SPD), zároveň ale zkritizoval účast české armády na zahraniční misi, jejímž cílem je prý vytvořit z Afghánistánu protektorát NATO a především USA. „Afghánistán je třeba nechat Afgháncům a nenutit jim politické ani jiné pro ně cizí modely,“ tvrdí. Terorismus podle něj hrozí díky imigrační politice EU hlavně na území Evropy a čeští vojáci budou potřeba doma.