Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Snad tentokrát získáte důvěru, popřál Zeman při jmenování Babišovi

Přesně po půl roce od prvního jmenování dnes ve 14 hodin prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval Andreje Babiše podruhé premiérem. Babišův kabinet bez důvěry Poslanecké sněmovny vládne zemi už 175 dní. Ústava navíc nestanoví žádnou lhůtu, dokdy by měl premiér představit prezidentovi nové členy vlády. Jediný časový limit v Ústavě je 30 dní od jmenování celého kabinetu, během kterého musí nová vláda získat důvěru v Poslanecké sněmovně, nebo odstoupit.

„Ještě jednou vám blahopřeji k vašemu dnešnímu jmenování. Žádám vás, abyste v přiměřené době předložil návrh své vlády, abych se s jejím složením mohl seznámit. Přeji vám, aby vaše vláda tentokrát získala důvěru Poslanecké sněmovny,“ řekl Zeman znovujmenovanému premiérovi.

Babiš uvedl, že jména ministrů chce prezidentovi představit do dvou týdnů. „Poprosil jsem pana prezidenta o termín o víkendu 16. a 17. června, to znamená hned na druhý den po referendu. Pan prezident bude v Lánech a předpokládám, že ten termín v sobotu nebo v neděli dostanu,“ oznámil premiér svůj plán. Jména ministrů ale zatím neoznámil.

Kdy se tedy Česko dočká nové vlády, potažmo vlády s důvěrou? „Budeme chtít požádat pana prezidenta, aby vládu jmenoval někdy v týdnu od 25. června. Pan prezident určitě bude chtít mluvit se všemi novými kandidáty na ministry,“ připomněl Babiš prezidentův zvyk osobních pohovorů s novými tvářemi kabinetu.

O důvěru Poslanecké sněmovny by pak mohla nová vláda žádat začátkem července. „Pokud to všechno zvládneme, tak hlasování o důvěře od 11. července je reálné. Do toho času musíme podepsat s ČSSD koaliční dohodu a musí ji podepsat všichni poslanci ČSSD a ANO. A musíme podepsat dohodu o toleranci KSČM,“ vysvětlil Babiš.

„Budu naslouchat občanům a budu bojovat za jejich lepší život. A budu plnit předvolební sliby,“ řekl Babiš po svém jmenování. Na tiskové konferenci padla také otázka, jak hodnotí, že jeho kabinet bude vládnout s podporou komunistů. Babiš odvětil, že s podporou komunistů byli zvoleni i prezidenti Václav Havel a Václav Klaus a vládu s nimi chtěl vytvořit tehdejší předseda lidovců Miroslav Kalousek.