Sobotka, Zeman a Babiš se nemohou domluvit na dostavbě jaderných elektráren. V Moskvě věc projednával poradce prezidenta Nejedlý
Premiér Bohuslav Sobotka a současný prezident ČR Miloš Zeman spolu se zakladatelem ANO Andrejem Babišem se nemohou shodnout na dostavbě jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech. Schůzka poradce prezidenta Zemana Martina Nejedlého v Moskvě ukazuje na důležitost zmiňované dostavby. Navíc nesjpíš bude jednou z klíčových témat před volbami do Sněmovny.
Rusko, Francie nebo Jihokorejská republika mají zájem o dostavbu jaderných bloků již delší dobu, na což poukázal Zeman při jednání OSN během své cesty do Spojených států amerických.
Zatímco Sobotka zastává toho názoru, že by se dalo ČEZ rozdělit a jeho jadernou divizi přidělit státu, Babiš s ním razantně nesouhlasí, jelikož si myslí, že by stát přišel o vliv té části ČEZU, která je finančně výdělečná. Rozepře mezi Zemanem a Babišem je způsobena jejich rozdílným postojem k dostavbě, kdy prezident Zeman chce stavět elektrárny na splátky jako Maďarsko, kdežto lídr ANO chce, aby stavbu financoval ČEZ. Neshoda nejvyšších ústavních činitelů by mohla v budoucnu stavbu komplikovat. I když není v prezidentově pravomoci do soutěže zasahovat, má obrovský neformální vliv. Pokud by se Nejedlému podařilo sjednat dohodu s Babišem, který by se přiklonil na Zemanovu stranu, bylo by Rusko ve značné výhodě.
Schůzky v Moskvě se účastnili mj. ředitel ruského Rosatomu Alexej Lichačev a poradce prezidenta Martin Nejedlý, který reprezentoval českou stranu. Podle dostupných informací si Nejedlý platil cestu do hlavního města Ruska sám, včetně výdajů za ubytování. Z jednání neudělal jediný zápisek, což je v takových situacích běžné. Je známo, že Nejedlý představuje Zemanovu spojku na Moskvu. Během jednání na schůzi s ruskou stranou se údajně diskutovalo také o vztazích Zemana s Babišem, což Nejedlý popírá, stejně jako tvrzení, že by o dostavbě hovořil i se šéfem ANO. Nejedlý tvrdí, že pouze o schůzi informoval hlavu státu. Nelze ovšem vyloučit, že v Moskvě Nejedlý slíbil něco, co je nad jeho síly.
Ministerstvo v květnu přišlo se dvěma možnostmi, jak se může stát angažovat. První variantou je ta, že by stavbu zadával ČEZ. Ta druhá zase navrhuje, aby stát jadernou část ČEZ vykoupil a dotáhl projekt na 100 procent ve vlastní režii.