Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Souboj prezidentských kandidátů o senátní křeslo na Praze 4

Na kandidátní listině pro podzimní senátní volby na Praze 4 figurují hned dva neúspěšní kandidáti na prezidenta – Jiří Drahoš a Petr Hannig, který kandidoval za Rozumné. Drahoš si stále drží odstup od politických stran a zůstává nezávislým. Podporu mu přitom vyjadřovaly strany STAN, TOP 09, KDU-ČSL i Zelení. Aby mohl vstoupit do Senátu, založil nový spolek Společně pro Česko, který bude jádrem kampaně. Členem spolku je kromě dalších Jakub Kleindienst, šéf Drahošovy prezidentské kampaně a Aleš Novák působící dříve v jeho volebním týmu. Drahoš bude během kampaně klást velký důraz na sociální sítě. Jen na Twitteru jej sleduje na 40 tisíc lidí. Na Facebooku více než 160 tisíc.

O Prahu 4 má zájem i Eva Syková, bývalá zaměstnankyně Akademie věd. Ve volbách do horní komory se rozhodla obhájit své senátorské křeslo. Kdysi zastávala stejný postoj jako Drahoš a kandidovala jako nestraník za ČSSD, letos je zapsána na kandidátce hnutí ANO.

I přes neúspěch v prezidentských volbách se Drahoš dostal do povědomí české veřejnosti pro své názory a chování. Stále je pro něj prioritou usilovat o demokratické principy a proevropské směřování. Věří v sílu vzájemné diskuze. Příčí se mu sociální nerovnost. Jako vzdělaný člověk zdůrazňuje podstatu efektivního vzdělávání. Byl by rád, kdyby se školství zaměřilo na kritické myšlení včetně mediálního a finančního vyučování. Ze všech prezidentských kandidátů měl jednoznačně nejvíce akademických titulů. Je profesorem chemie a doktorem věd. Pyšní se i tituly čestných doktorátů z ciziny.

Souboj Drahoše a Sykové může přinést spoustu zajímavého. Těžko říct, zda mezi nimi vládne napětí nebo zda mají kladný vztah. Drahoš ji totiž odvolal z funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny před dvěma lety. Jednalo se o nepříjemnou kauzu, kdy si měl údajně ústav brát neprávem peníze od pacientů v rámci klinických studií. A ještě předtím v roce 2009 ji porazil při volbě na post šéfa Akademie věd.