Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Soud dnes projednává žalobu Hradu na Bartíka. Před volbami tvrdil, že má Zeman rakovinu

Městský soud v Brně dnes pokračuje v projednávání žaloby Kanceláře prezidenta republiky na bývalého radního Brna-středu Svatopluka Bartíka (dříve za Žít Brno) kvůli jeho tvrzení, že prezident Miloš Zeman má rakovinu. Bartík toto tvrzení zveřejnil na svém facebookovém profilu před prezidentskými volbami.

Nyní již bývalý politik Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal na facebooku, že Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Hrad jej za toto tvrzení zažaloval. Prezidentská kancelář v žalobě na ochranu osobnosti požaduje po Bartíkovi omluvu a pět milionů korun.

Žalobu soud obdržel v listopadu 2017, projednávat ji začal v září 2019, kdy jednání skončilo neúspěšným pokusem o smír. Soud tehdy jednání odročil na neurčito, a to kvůli nutnosti vypracování zdravotnického posudku. Pokračovalo se ve druhé polovině června, kdy bylo jednání odročeno proto, aby Bartík mohl doložit své majetkové poměry.

Bartík na dnešním jednání soudu doložil požadované listinné důkazy, šlo o jeho majetkové poměry. Zemanův advokát Marek Nespala ale uvedl, že příjmy a výdaje žalovaného mu nevycházejí a že se k nim bude vyjadřovat „do haléře“. Bartíkův advokát Pavel Uhl následně soudce požádal, aby veřejnost byla z projednávání vyloučena a soudce Radek Malenovský mu vyhověl. Vzhledem k tomu, že Nespala bude majetkové poměry Bartíka probírat i v závěrečném návrhu, Bartíkův advokát soud požádal, aby byla veřejnost vyloučena i z přednesu obou závěrečných návrhů.