Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman, pomluva

Soud odročil žalobu kvůli Zemanově údajné rakovině, návrh smíru strany sporu odmítly

Prezident Miloš Zeman a politik Svatopluk Bartík odmítli mimosoudní smír kvůli výrokům Bartíka, že prezident má rakovinu a zbývá mu pár měsíců života. Dohodu jim navrhl Městský soud v Brně, který žalobu prezidentské kanceláře na bývalého radního městské části Brno-střed za Žít Brno projednává. Příspěvek o smrtelné nemoci Zemana zveřejnil Bartík několik týdnů před prezidentskými volbami.

Soudce Radek Malenovský se stranami projednal možný smír ještě před přednesením žaloby. Kdyby žalobce (tedy prezidentská kancelář) upustil od peněžní satisfakce a přijal omluvu, žalovaný by to prý zvážil. Prezidentův advokát Marek Nespala prohlásil, že trvá na omluvě a pěti milionech korun. „Omluva prostě nestačí. Je to recidivista v oblasti fake news a asi si zde vsadil na to, že volby dopadnou jinak. Můj klient je rozhodnutý vysoudit pro veřejně prospěšné účely co nejvyšší částku,“ uvedl Nespala.

Svatopluk Bártík se u soudu sice omluvil za to, jak status formuloval, za obsah sdělení se ale omluvit odmítl. „Forma nebyla z hlediska důstojnosti a lidskosti zcela v pořádku, mrzí mě to a omlouvám se. Nikoliv však za informaci samotnou,“ uvedl Bartík.

Advokát Nespala soudci zdůraznil, že stále není jasné, odkud Bartík informaci vzal. Bartík prohlásil, že svůj zdroj chránit. „Je to maximálně důvěryhodný zdroj, vyplývá to z jeho funkce a práce. Myslím si ale, že podle rozhodování soudce bude pro jednu nebo druhou stranu jednoduché vyhrát, nebo prohrát,“ řekl.

Soud jednání odročil na neurčito a vyzve Bartíka jako žalovaného, aby složil zálohu na soudního znalce z oboru zdravotnictví a onkologie. Ten prý peníze za znalce uhradí, a proto podle něj bude moct prezident předstoupit před lékaře a projít vyšetřením, podle kterého se potom ukáže pravda.