Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Soud potrestal šéfa Lesní správy Lány tříletým vězením za ovlivnění zakázky v Lánské oboře

Krajský soud potvrdil řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi tříleté vězení za ovlivnění zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Dostal i peněžitý trest 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. Balák vinu odmítá, jeho odvolání však senát zamítl.

Balák podle rozsudku zvýhodnil při přípravě a zadání veřejné zakázky manažera firmy Energie – stavební a báňská (ESB) Libora Tkadlece. Oba muži měli ovlivňovat přípravu projektu a porušit tak zásady pro zadávání veřejných zakázek včetně rovného přístupu pro všechny účastníky a transparentnosti. Tkadlec za to dostal podmíněný dvouapůlletý a peněžitý trest. I on vinu odmítá. Firma ESB musí zaplatit 5,4 milionu korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách.

Více než dvousetmilionová zakázka se týkala druhé etapy zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře a jejich rekultivace. Balák podle soudu mimo jiné umožnil Tkadlecovi podílet se na přípravě projektové dokumentace pro zakázku a předem se seznámit s místy, kde se práce uskuteční.

Balák, který u kladenského soudu čelí také obžalobě v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře, doposud zůstal ve funkci. Jeho nadřízený, kterým je prezidentův kancléř Vratislav Mynář, po vynesení nepravomocného rozsudku uvedl, že chce v případu dál ctít presumpci neviny. Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky.