Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Soud ve středu vyslechne prezidenta Zemana kvůli kauze Mostecké uhelné

Prezident Miloš Zeman bude příští týden vypovídat u Městského soudu v Praze v trestní kauze ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS). Výslech svědka se uskuteční prostřednictvím videokonference. Zemanova vláda v roce 1999 jednomyslně schválila odprodej menšinového státního podílu MUS, později se ale ukázalo, že stát prodal uhelné doly pod cenou.

Zemanův kabinet odsouhlasil prodej 46procentního podílu státu firmě Investenergy za 650 milionů korun. Obžaloba tvrdí, že manažeři MUS a jejich spolupracovníci Antonio Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš a Oldřich Klimecký podvedli při prodeji stát nejméně o 3,2 miliardy korun. Podle státního zástupce spočíval podvod v tom, že ministři nevěděli, že skutečným nabyvatelem akcií budou manažeři MUS a že za ně zaplatí penězi z této těžební společnosti, kterou skrytě ovládli.

Kromě prezidenta budou u soudu vypovídat i další členové někdejší Zemanovy vlády: v pondělí mají vypovídat exministr životního prostředí Miloš Kužvart či exministr zahraničí Jan Kavan, v úterý exministr zemědělství Jan Fencl, ve čtvrtek někdejší ministr bez portfeje Jaroslav Bašta, tehdejší ministr práce a pozdější premiér Vladimír Špidla nebo bývalý místopředseda Zemanovy vlády a současný šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský. 

Obžalovaní manažeři MUS vinu popírají. Stát podle nich věděl, komu prodává, respektive ho to nezajímalo, protože se chtěl podílu v MUS zbavit. Poukazují také na to, že v souvislosti s MUS už byli odsouzeni ve Švýcarsku za totožné skutky. Za podvod a zneužití informací v obchodním styku jim v Česku hrozí až deset let vězení.