Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Soud vyhověl Zemanovi v kauze Hitler je gentleman, smí se účastnit sporu

Obvodní soud pro Prahu 1 vyhověl návrhu prezidenta republiky Miloše Zemana a přibral jej do řízení v kauze článku Ferdinanda Peroutky „Hitler je gentleman“ jako takzvaného vedlejšího účastníka. Druhá strana sporu, vnučka Peroutky Terezie Kaslová, se proti tomuto rozhodnutí odvolávat nehodlá.

„Bylo zcela vyhověno návrhu prezidenta na jeho vstup do řízení na straně České republiky jakožto vedlejšího účastníka a námitky paní Kaslové proti tomuto návrhu byly shledány jako nedůvodné,“ uvedl zástupce Kanceláře prezidenta republiky advokát Marek Nespala. Podle občanského soudního řádu se jako vedlejší účastník může řízení účastnit ten, kdo má právní zájem na jeho výsledku. V řízení bude Zeman mít stejná práva a povinnosti jako žalované ministerstvo financí.

Kaslová již sdělila, že se proti rozhodnutí o přibrání účastníka odvolávat nebude. „Myslím si, že by to tu kauzu dál protáhlo. Toho, že tam bude pan Zeman jako vedlejší účastník, se nijak neobávám,“ uvedla. Z justiční databáze vyplývá, že termín projednání žaloby zatím obvodní soud nestanovil.

Soud Kaslové původně přiznal nárok na omluvu za to, že prezident označil jejího děda za autora zmíněného článku. Nejvyšší soud pak ale rozsudek zrušil a spor se vrátil k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí konstatoval, že Peroutkova vnučka Kaslová nemůže v tomto případě žalovat Kancelář prezidenta republiky, ale ministerstvo financí.