Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Soud zastavil stíhání radního ODS, který podněcoval k zabití prezidenta Zemana

Obvodní soud pro Prahu 8 nepravomocně zastavil trestní řízení proti bývalému radnímu Jesenice Martinu Langovi (dříve ODS), který čelí obžalobě kvůli svým facebookovým příspěvkům na adresu prezidenta Miloše Zemana a poslanců. Loni v dubnu na sociální síti mimo jiné napsal, že “Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini”.

Na svém soukromém profilu tak komunální politik reagoval na to, že Zeman souhlasil se zdaněním náhrad vyplácených církvím. Poslance, kteří pro zdanění náhrad hlasovali, Lang označil za “proradná prasata”, která je dovoleno a nutné zabíjet. Kvůli těmto větám byl obviněn z podněcování k trestnému činu, za které hrozí až dvouleté vězení.

Lang po zahájení stíhání uvedl, že se nenechá zastrašit a že na smyslu svých slov trvá. Dříve se za svůj příspěvek omluvil s tím, že šlo o nadsázku s cílem vyprovokovat diskusi na závažné téma. ODS ho kvůli výroku vyloučila ze strany. Rezignoval také na funkci radního, ačkoli nadále působí jako zastupitel.

Podle šéfky Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 7 Jiřiny Fronkové o případu rozhodoval Obvodní soud pro Prahu 8, který dospěl ještě před nařízením hlavního líčení k závěru, že skutek není trestným činem a že zároveň neexistuje důvod pro postoupení věci například k přestupkovému řízení.