Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Soud zastavil exekuci na Hrad, nařízenou kvůli výrokům prezidenta o Peroutkovi

Takzvaná „kauza Peroutka“ je záležitost, která se opakovaně řeší již třetím rokem. Jak to vlastně celé začalo? Zeman 27. ledna 2015 v projevu k výročí konce holokaustu řekl o novináři Ferdinandu Peroutkovi, že napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Zároveň mu přisoudil výrok „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“.

Ani přes velkou snahu hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka a Zemanem vypsanou odměnu 100 tisíc korun se citovaný článek nepodařilo nikde nalézt. Zdálo se tedy, že Miloš Zeman při svém projevu fabuloval.

Peroutkovu vnučku Terezii Kaslovou naštvalo, že díky výrokům prezidenta vypadá novinář Ferdinand Peroutka v očích současné veřejnosti jako podporovatel Hitlera a nacistů. Na prezidenta Zemana proto podala žalobu, pomocí které chtěla dosáhnout jeho omluvy za jeho nepodložené výroky.

Justice Kaslové pravomocně přiznala nárok na omluvu za to, že prezident označil jejího děda za autora článku „Hitler je gentleman“. Za chybu u výroku o vytí s vlky (který ve skutečnosti pronesl poválečný poslanec Jan Stránský) a úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením se Česká republika podle verdiktu omlouvat nemusela. Hrad se však ve stanovené sedmidenní lhůtě od právní moci rozsudku neomluvil vůbec, a Kaslová proto na prezidentskou kancelář podala návrh na exekuci formou ukládání donucovacích pokut. Exekutor pak Hradu uložil pokutu 100 tisíc korun, které Hrad pochopitelně nezaplatil.

Obvodní soud pro Prahu 1 tento týden exekuci zastavil. Krok přišel poté, co Nejvyšší soud zrušil původní rozsudky, které Hradu ukládaly, aby se za část výroků Peroutkové vnučce omluvil. Obvodní soud bude nyní celý případ projednávat znovu od začátku.