Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Soudce Baxa: Já vám dám funkci, vy mně rozhodnutí, nabízel mi Zeman

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa ve středu ve Sněmovně řekl, že mu prezident Miloš Zeman nabízel vedení Ústavního soudu, pokud NSS rozhodne v kauze jmenování profesorů podle přání Hradu. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář Baxova slova ihned zpochybnil.

Zeman Baxovi podle jeho slov při soukromých hovorech opakovaně naznačoval, že by se mohl stát předsedou Ústavního soudu. “Spíš připomínala (prezidentova vyjádření) výměnný obchod: ‘Já vám dám funkci, vy mně rozhodnutí’,” řekl k prezidentovým vyjádřením Baxa. Nabídkou prý byl zaskočen. Zemanova slova neoznačil za nátlak. V čele Ústavního soudu je nyní Pavel Rychetský.

Baxa podle České televize také uvedl, že se prezidentovi snažil vysvětlit nezávislost soudu a nemožnost zasahovat do běžících případů. „Následovalo z jeho strany jasné sdělení, že jsem šéf soudu a že mám všechno zařídit a že soud nemá nadále takto rozhodovat.”

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář namítl, že Zeman pouze seznamoval Baxu se stanovisky a že Baxova tvrzení nejsou zcela pravdivá. Namítl, že vedení ÚS nemohl prezident nabízet. “Ústavní soud je plně obsazen, nechápu, jak by to pan prezident mohl nabízet,” řekl kancléř. Podle něj prezident pouze seznamuje soudce se svými stanovisky, která “nasává” od občanů a odborníků.