Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Soukromí zemědělci podpořili Drahoše spanilou jízdou 25 traktorů

Neobvyklé překvapení zažil ve čtvrtek ráno prezidentský kandidát Jiří Drahoš. Před jeho bydlištěm v pražském Suchdole čekaly desítky traktorů, které jej spanilou jízdou doprovodily až na Vítězné náměstí. Akci uspořádala Asociace soukromých zemědělců na podporu Jiřího Drahoše ve druhém kole prezidentských voleb.

„Rozhodnutí, že uskutečníme tuto akci, padlo narychlo na začátku tohoto týdne. Hledali jsme nějaký způsob, jak jej podpořit těsně před volbou, no a nakonec jsme si řekli, že vhodnou podporou by mohla být čtvrteční spanilá jízda s traktory,“ vysvětlil předseda asociace Josef Stehlík.

Jako nejvhodnějšího kandidáta na Hrad původně sedláci vybrali Mirka Topolánka, ten ale po prvním kole vypadl. Na současném prezidentovi soukromým zemědělcům vadí jeho příklon k Andreji Babišovi, který podle nich usiluje o monopolizaci zemědělství. Ve druhém kole se proto rozhodli podpořit Zemanova protikandidáta. „Myšlenky, jak Jiřího Drahoše podpořit, byly různé, ale vše vznikalo skutečně v řádu dnů. Těžko něco vymýšlet tak rychle. Ale pochopitelně jsme vše nahlásili policii, aby vše proběhlo v klidu,“ sdělil Stehlík.

Drahoš byl celou akcí mile překvapen a jízdu si užil. Nejel sice přímo v traktoru, ale jeho osobní vůz jel uprostřed celé kolony. „Jsem potěšený jejich podporou, jezdil jsem nedávno po venkově, měli jsme řadu debat i se soukromými zemědělci, takže mě jejich podpora opravdu těší,“ řekl Drahoš.

Před tím, než celý „selský průvod“ vyrazil na cestu si ještě zemědělci s Jiřím Drahošem připili na úspěch ve volbách. Nikoliv však alkoholem, ale symbolicky mlékem.