Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Španělský král dostal pozvánku na návštěvu Pražského hradu, Zeman mu přál k narozeninám

Současný španělský král Filip VI. Španělský nastoupil na trůn v roce 2014 po abdikaci svého otce Juana Carlose I. Pochází z rodu Bourbon-Anjou a na konci ledna oslavil padesáté narozeniny. Zajímavostí je, že v roce 1992 byl ještě jako korunní princ vlajkonošem španělské olympijské výpravy a sám se olympijských her aktivně účastnil. Umístil se na šestém místě v jachtingu.

Prezident Miloš Zeman dnes španělskému králi poslal jménem svým a jménem občanů České republiky oficiální blahopřání k jeho jubileu. V dopise prezident vyzdvihl bezproblémové a přátelské vztahy mezi oběma zeměmi, které navazují na tradici dlouhodobé spolupráce zejména v oblasti kultury a vzdělanosti.

Připomněl také působení pražského španělského institutu: „Institut Cervantes, který jste před více než dvanácti lety se svou chotí Letizií v Praze slavnostně otevíral, se stal uznávanou vzdělávací a kulturní institucí, a výrazně přispívá ke sbližování našich národů, rostoucímu povědomí o kultuře hispanofonních zemí a šíření dobrého jména Španělského království,“ napsal Zeman.

U příležitosti gratulace prezident pozval španělského krále na státní návštěvu České republiky: „Bylo by mi ctí a potěšením, kdybych Vás mohl přivítat na Pražském hradě, prastarém sídle českých králů,“ stojí v dopise.

Miloš Zeman během výkonu své funkce zatím ve Španělsku nebyl, s králem Filipem se ale krátce pozdravil na zasedání Valného shromáždění OSN v roce 2016. Na státní návštěvě Španělska byl naposledy Václav Klaus v roce 2004.