Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Spor o nejmenování Ošťádala profesorem pokračuje, prezident podal kasační stížnost

Prezident Miloš Zeman podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu kvůli rozsudku, podle kterého jeho rozhodnutí o nejmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem nebylo v souladu se zákonem. Pokouší se tak zpochybnit červnový verdikt Městského soudu v Praze, který označil prezidentovo rozhodnutí o nejmenování Ošťádala profesorem za nezákonné a zrušil ho. 

„Prezident posuzuje správnost postupu vedoucího ke jmenování profesorem, nikoliv však vhodnost kandidátů jako takových. Tato pravomoc náleží vysoké škole,“ zdůraznila v červnu předsedkyně senátu pražského městského soudu Ludmila Sandnerová. Zeman podle ní zasáhl do autonomie UK. Právě škola nese podle soudkyně odpovědnost za volbu kandidátů, nikoliv prezident. 

Spor se táhne už od jara roku 2015, kdy Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta z UK a Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické. Justice mu Ošťádalův a Fajtův případ vrátila k novému – nyní zrušenému – rozhodnutí, jež učinil v listopadu 2018. Opřel se v něm o stanovisko soudu, že prezident je povinen návrhu na jmenování vyhovět, ledaže by zjistil, že jmenovací řízení bylo zatíženo vadami, které by mohly mít vliv na jeho výsledek.

Advokát Marek Nespala, která ve sporu zastupuje Pražský hrad již dříve podotkl, že pokud by prezident musel jmenovat každého uchazeče o profesuru, byl by jen “ceremoniářem, automatem na podpisy a v lepším případě jakýmsi notářem”. „Těžko lze po prezidentu republiky jako nejvyšším výkonném orgánu a nositeli suverenity chtít, že když se poté, kdy proběhne ten proces, dozví něco, co toho uchazeče vlastně vylučuje, aby to automaticky podepsal a byl s prominutím za blbce,“ řekl médiím.