Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Spor o Peroutkův článek „Hitler je gentleman“ se v říjnu vrátí k soudu

Výroky prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi se bude znovu zabývat soud. Podle justiční databáze začne nové kolo soudního sporu letos v říjnu. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, která se dožaduje omluvy, původně zažalovala prezidentskou kancelář. Po zásahu Nejvyššího soudu musela svou žalobu přesměrovat na ministerstvo financí.

Prezident řekl v lednu 2015 při projevu k výročí konce holokaustu o Peroutkovi, že napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Zároveň mu přisoudil výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Posléze se ukázalo, že autorem citátu je Jan Stránský. Článek v Přítomnosti se Pražskému hradu ani přes intenzivní hledání a osobní angažmá prezidentova mluvčího Ovčáčka najít nepodařilo, podle historiků neexistuje.

Soud v původním řízení Kaslové přiznal nárok na omluvu od prezidentské kanceláře za to, že prezident označil jejího děda za autora zmíněného článku. Za chybu u Stránského výroku a úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením se Česká republika podle verdiktu omlouvat nemusela.

Prezident Zeman se navzdory pravomocnému rozsudku neomluvil, ačkoliv již v dubnu 2015 slíbil svou omluvu, pokud se zmíněný článek nenajde. Později prohlásil, že se omluví jen za nenalezení textu, nikoli za výrok samotný.

Nejvyšší soud nakonec celý verdikt zrušil a spor vrátil na začátek. Obvodní soud pro Prahu 1 se chce věcí začít veřejně zabývat 7. října. Prezident Zeman bude na vlastní žádost vedlejším účastníkem sporu. Bude tak mít u soudu stejná práva a povinnosti jako žalované ministerstvo financí.