Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Stále je naděje, že bude vláda jmenována jako celek, řekl Rakušan po návštěva v Lánech

Na schůzku s prezidentem dnes do Lán dorazil předseda hnutí STAN Vít Rakušan, který je kandidátem na ministra vnitra ve vznikajícím kabinetu Petra Fialy. Po jednání vyjádřil naději, že bude vláda jmenována jako celek, tedy i s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), přestože Zeman vyhrožoval jeho nejmenováním. V každém případě prezident počítá s tím, že vláda bude jmenována v polovině prosince.

Předseda Rakušan v rámci setkání představil prezidentovi priority svého resortu, z nichž nejdůležitější je změna legislativy krizového řízení, která bude lépe reagovat na nové typy hrozeb – pandemie, blackouty či terorismus. Rád by také řešil nedobrou situaci v České poště. 

Jednou z prvních věcí, kterou chce Rakušan z pozice ministra vnitra řešit, je nízká proočkovanost policistů proti covidu-19. Deset tisíc nenaočkovaných z celkového počtu čtyřiceti tisíc policistů je obrovsky vysoké číslo,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. V úterý se kvůli tomu ve Sněmovně sešel s policejním prezidentem Janem Švejdarem.

K věcné debatě o kandidátu na ministra zahraničí Janu Lipavském se prý Rakušan se Zemanem nedostal. „Velmi obecně jsem samozřejmě vyjádřil naději, kterou v sobě všichni máme, že vláda bude nominována jako celek,“ řekl. Dodal, že si koalice za kandidáty stojí. „Na nějakou tu obecnou politickou diskusi příliš času nebylo,“ doplnil.

Před setkáním s Milošem Zemanem zamířil Rakušan ještě na hřbitov v Lánech ke hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. „Stavil jsem se dnes v Lánech za panem Prezidentem,“ napsal na twitteru.