Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Starostové a nezávislí obvinili Zemana z velezrady, chystají ústavní žalobu

Místopředseda senátorského klubu Starostů a nezávislých (STAN) Jiří Šesták dnes na tiskové konferenci oznámil, že senátoři jeho klubu se chystají prostřednictvím ústavní žaloby obvinit prezidenta Miloše Zemana z velezrady.

V českém právním řádu se jako „velezrada“ označuje specifický ústavní delikt, za který může být stíhán jen prezident republiky. Podle čl. 65 Ústavy se velezradou rozumí „jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu“.

Řízení o velezradě probíhá před Ústavním soudem na základě ústavní žaloby Senátu Parlamentu ČR. K přijetí návrhu ústavní žaloby je třeba souhlasu třípětinové většiny přítomných senátorů, návrh pak musí potvrdit alespoň 120 poslanců. Ústavní soud může rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt.

Senátory STAN k tomuto závažnému kroku vede nedávné prohlášení prezidenta, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl nervový jed Novičok. Podle Šestáka tak případný nepřítel nebo teroristická organizace nyní vědí, k čemu se připravují české protichemické síly, k čemu a na jaké látky jsou připraveny, a na jaké nikoli. Šesták se domnívá, že zveřejněním takových informací Zeman ohrozil bezpečnost státu.

Je třeba podotknout, že senátní klub STAN má 12 členů, návrh ústavní žaloby přitom může předložit nejméně jedna třetina senátorů, tedy 27 zákonodárců. Místopředseda senátorského klubu ODS Jiří Oberfalzer řekl, že vše, co prezident dělá, jsou politické a vrcholně provokativní postoje, ale žádný z nich nelze označit za velezradu. ODS tedy návrh nepodpoří. Stejně se vyjádřili i senátoři hnutí ANO s tím, že podle jejich názoru prezident bezpečnost občanů neohrožuje. Naopak senátorský klub KDU-ČSL o 16 členech dle svého předsedy Petra Šilara považuje návrh za „správný, smysluplný a potřebný“.

K iniciativě senátorských klubů STAN a KDU-ČSL se prezident Miloš Zeman zatím nevyjádřil, reagoval ale jeho mluvčí Jiří Ovčáček: „Extremisté ze STAN dalším útokem na přímo zvoleného prezidenta republiky ohrožují demokracii a svobodu v ČR,“ napsal na twitteru.