Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Stát se musí omluvit Peroutkově vnučce za Zemanův výrok o článku „Hilter je gentleman“

Stát se musí prostřednictvím ministerstva financí omluvit za to, že prezident Miloš Zeman opakovaně označil novináře Ferdinanda Peroutku za autora článku “Hitler je gentleman”. Ministerstvo financí, advokát Pražského hradu Marek Nespala i zástupce Terezie Kaslové dostali pravomocný rozsudek Městského soudu v Praze, který se případu Peroutka týká.

Státu tak začala v úterý běžet sedmidenní lhůta, během níž se má omluvit Terezii Kaslové, vnučce po novináři Ferdinandu Peroutkovi. Mluvčí ministerstva financí Zdeněk Vojtěch ale uvedl, že žádnou omluvu neplánuje.

„Dlouhodobě se domníváme, že veřejný projev prezidenta republiky nelze považovat za nesprávný úřední postup podle zákona o náhradě škody způsobené při výkonu veřejné moci,“ uvedl mluvčí ministerstva. Ve hře je podle něj dovolání k Nejvyššímu soudu, kterého ministerstvo požádá, aby se do jeho rozhodnutí nemuselo Kaslové omlouvat. Obdobné žádosti vyhověl již v roce 2016.

Spor se týká Zemanova projevu, který zazněl v lednu 2015 na konferenci k výročí konce holokaustu. Prezident tam prohlásil, že Peroutka zveřejnil zmíněný článek v časopisu Přítomnost. Zeman článek „Hitler je gentleman“ uvedl jako příklad „fascinace intelektuálů zrůdným učením“. Zároveň Peroutkovi připsal citát „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“, jehož skutečným autorem je Jan Stránský.

Prezident později doplnil, že článek viděl na vlastní oči. Nikomu se však ani přes vypsanou odměn text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje a podle soudu byl výrok o Peroutkově autorství nepravdivý.