Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Stát se nemusí omlouvat za Zemanova slova o Šarapatkovi, soud odložil vykonatelnost

Nejvyšší soud (NS) odložil vykonatelnost rozhodnutí, podle kterého se má ministerstvo financí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi. Odklad platí do okamžiku, kdy soud rozhodne o dovolání ministerstva. Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel po dohodě.

Za Zemanův výrok se má omluvit ministerstvo, přímo hlavu státu za něj totiž zažalovat nelze. V zamítnutém odvolání ministerstvo argumentovalo tím, že Šarapatka neprokázal nesprávnost úředního postupu podle zákona o odpovědnosti státu za škodu. Soudce však tehdy poukázal na judikaturu Nejvyššího soudu, podle níž se za úřední postup považují i širší aktivity prezidenta. 

Advokát Artur Ostrý, který Šarapatku zastupuje, obdržel usnesení Nejvyššího soudu během čtvrtka. „Rozhodnutí o odložení vykonatelnosti samozřejmě respektujeme, bez detailnějšího odůvodnění jsou však právní důvody pro jeho vydání jen těžko pochopitelné,“ uvedl. Mluvčí soudu Petr Tomíček rozhodnutí nekomentoval s ohledem na doručování účastníkům řízení. Doplnil, že tento týden soud obdržel spis v kauze a začne se detailně zabývat dovoláním

Šarapatka působil jako poradce tehdejšího premiéra Zemana v době takzvané kauzy Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument s plánem diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni sněmovny Petře Buzkové (ČSSD). K rozvázání pracovního poměru uvedl, že výpověď podal kvůli ztrátě důvěry v Zemanovu čestnost, statečnost a pravdomluvnost.