Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Stát se neomluvil za Zemanův výrok, Peroutkova vnučka chystá návrh na exekuci Česka

Ministerstvo financí se podle pravomocného rozsudku pražského městského soudu mělo do úterý omluvit vnučce novináře Františka Peroutky za výroky prezidenta Zemana o jejím dědovi. Úřad ale dopředu avizoval, že se neomluví a skutečně tak neučinil. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová tak bude omluvu vymáhat po ministerstvu financí exekučně. Omluvu měl úřad zaslat dopisem a také ji zveřejnit na svém webu.

„Návrh na exekuci bude podán. Počítám, že se tak stane v tomto týdnu,“ uvedl Kaslové advokát František Vyskočil. „V tomto případě, když Česká republika, tedy ministerstvo financí, dobrovolně nesplní to, co soud uložil – čili neomluví se paní Kaslové, tak exekutor může přistoupit k opakovanému udělování pokuty až do výše sta tisíc korun,“ dodal.

Ministerstvo proti verdiktu podalo minulý čtvrtek dovolání, k němuž připojilo i žádost o odklad vykonatelnosti. Nejvyšší soud o tomto návrhu zatím nerozhodl, ale už si vyžádal soudní spis.

Úřad argumentuje tím, že omluva je nevratným plněním. Poukázal také na to, že v obdobných řízeních, která se týkala omluvy, NS vykonatelnost rozsudků odložil. „Nemáme důvod se domnívat, že by se od této praxe odchýlil i v tomto případě,“ podotklo ministerstvo.

Celá kauza se táhne již více než 5 let. Prezident Zeman promluvil v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu během svého vymezování se vůči intelektuálům o jejich selhávání v krizové situaci. U toho naznačil, že Peroutka projevil sympatie s nacismem. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Tentýž novinář po Mnichovské dohodě napsal: Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky,“ řekl tehdy.