Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Státní vyznamenání nedostane Mašínová ani Remek, senátoři je vyškrtli ze seznamu

Právo propůjčovat a udělovat vyznamenání přísluší prezidentu republiky. Návrhy na propůjčení nebo udělení vyznamenání konkrétním osobám předkládají prezidentovi Poslanecká sněmovna, Senát a vláda. Prezident může propůjčit nebo udělit vyznamenání i bez takového návrhu, ovšem vždy se spolupodpisem (kontrasignací) předsedy vlády.

Senátoři sestavili předběžný seznam 27 jmen, která byla nejprve projednána na organizačním výboru. Po včerejším jednání nakonec poputuje na Hrad jen 25 návrhů na vyznamenání. Členové horní komory se rozhodli nenavrhnout sestru protikomunistických odbojářů Zdenu Mašínovou a kosmonauta Vladimíra Remka.

S návrhem na vyřazení Mašínové přišel předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který poukázal na její vyjádření v médiích, že by ocenění od Zemana nikdy nepřevzala. „Takové individuum, co nás cpe nás na Východ, do Kremlu, Číňanům, je podle mě nedůvěryhodné a nebezpečné,“ řekla před nedávnem serveru iDnes.cz. „Z takových rukou nemůžu nic přijmout. Nikdy, nikdy, nikdy,“ dodala Mašínová k možnosti obdržet státní vyznamenání. „Projevila přání, že vyznamenána být nechce,“ shrnul Štěch lapidárně.

O jediném českém a československém kosmonautovi Vladimíru Remkovi Senát hlasoval odděleně od Mašínové. Původně byl bývalý europoslanec a velvyslanec v Moskvě na seznamu jako jeden ze dvou možných nominantů na Řád bílého lva. Nakonec dali senátoři přednost ocenění plukovníka Vladimíra Košana, který během sovětské invaze v srpnu 1968 tváří v tvář hrozbě použití zbraní odmítl vpustit sovětské vojáky do holešovských kasáren, kde tehdy velel výsadkovému pluku.

Mezi senátní kandidáty dále patří například bývalá tenistka Helena Suková, režisér Jiří Svoboda, hudební skladatel a pedagog Vadim Petrov a baletka Tereza Podařilová. Senát navrhl ocenit také neurochirurga Eduarda Zvěřinu, průkopníka neonatologické péče Miloše Velemínského, zakladatele oboru intenzivní metabolické péče Zdeňka Zadáka nebo radiologa Borise Kreuzberga. Vyznamenáni by mohli obdržet také historik Miloš Stehlík, archeolog Radomír Pleiner, první rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petr Sáha či sklář René Roubíček.

Sněmovna rozhodla o svých nominantech už koncem května. Zemanovi navrhla na vyznamenání celkem 28 jmen. Prezident návrhům poslanců a senátorů může, ale nemusí vyhovět. Koho nakonec ocení se dozvíme tradičně 28. října.