Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Státní vyznamenání od Zemana dostane slovenský miliardář Pavol Krúpa

Prezident Miloš Zeman postupně zveřejňuje jména osobností, které hodlá 28. října v rámci oslav 100. výročí založení republiky vyznamenat. Na seznamu jsou i lidé, kteří mu v minulosti prokázali službu nebo jejichž názory a činy Zeman podporuje.

Většinou nejsou jména adeptů na medaili známá do poslední chvíle, letos učinila hlava státu výjimku a postupně při různých příležitostech zveřejňuj, komu hodlá státní vyznamenání udělit. Tiskový mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček odmítá konkrétní jména potvrzovat nebo vyvracet, dle svých slov ctí zásadu nekomentovat události spojené s vyznamenáním na 28. října.

Zajímavostí je ocenění slovenského miliardáře Pavola Krúpy, který je znám jako prezidentův velký příznivec. Jeho firma Arca Capital před dvěma lety podpořila Stranu práv občanů částkou 300 tisíc korun. Kromě toho ale Krúpa především hlasitě vystupuje proti jinému miliardáři Zdeňku Bakalovi, který své jmění získal pochybným způsobem při privatizaci těžební společnosti OKD. Právě Bakalu označil prezident Zeman v nedávném rozhovoru termínem „ekonomický zm*d“. Krúpa po Bakalovi požaduje, aby České republice vrátil minimálně 50 miliard korun, které dle jeho názoru ukradl. Bakala kvůli tomu Krúpu žaluje u amerických soudů, kde ho zastupuje bývalý americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro.

Krúpa také shodou okolností vlastní vilu v obci Mnichovice, kde by se rád Zeman usadil po uplynutí svého prezidentského mandátu. Nedávno prozradil, že zde uvažuje o koupi pozemku. Vypadá to, že ze Zemana a Krúpy se možná stanou v budoucnu sousedé. Slovenského miliardáře tato informace překvapila, o Zemanově plánu nevěděl. „To je náhoda. Dokonce jsem byl překvapený. Zřejmě nás někde spojuje osud. Věřím, že ke mně pan prezident skočí na pivo,“ zavtipkoval ve vysílání Českého rozhlasu Krúpa.

Mezi dlouhodobé Zemanovy příznivce patří i Alena Vitásková, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Paní Vitásková obdrží medaili stejně jako Krúpa. Vitáskovou bylo možné spatřit na oslavách inaugurace prezidenta na Pražském hradě. Slavnostní události se zúčastnil i Michal David, známý český zpěvák a textař, který za své vystoupení nechtěl honorář. Na seznamu oceněných se tak objevuje i jeho jméno. Na akci také zazpívali už dříve vyznamenaní zpěváci jako Helena Vondráčková, Daniel Hůlka, či Václav Neckář.