Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Státní vyznamenání se budou předávat bez účasti veřejnosti, plán musí schválit hygienici

Prezident Miloš Zeman ustoupil premiéru Andreji Babišovi a souhlasil s tím, že by se státní vyznamenání 28. října předávala na Pražském hradě bez účasti veřejnosti a politiků. Původně nechtěl ceremoniál nijak omezovat, Babiš s Hamáčkem jej ale v Lánech přesvědčili, aby od svého plánu ustoupil. O konečné podobě slavnostního večera ale rozhodnou příští týden hygienici.

„Byl by tam jen pan prezident a vyznamenaní bez rodin. Teď to projednáme s hygienou,“ uvedl premiér. Na Hradě by podle Babiše platila přísná hygienická opatření. „Jsme toho názoru, že vyznamenaní si to zaslouží,“ řekl premiér.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová uvedla, že se stále jedná o podmínkách, za kterých by se „akce ústavního činitele“ mohla konat. Zmínila také, že jde o jakousi výjimku. „Zatím stále ještě jednáme a není rozhodnuto. Já myslím, že vzhledem k datu 28. října dojde k rozhodnutí příští týden,“ dodala. V Česku je aktuálně vládními opatřeními omezené shromažďování na nejvýše šest osob.

Jedním z vyznamenaných má letos být i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Prezident Zeman se mu chystá udělit nejvyšší vyznamenání Řád Bílého lva za zvládnutí první vlny epidemie koronaviru. Prymula se nechal slyšet, že při splnění veškerých hygienických podmínek by pro vyznamenání osobně dorazil.

Ministr zároveň uvedl, že chápe symbolické dopady povolení akce v době, kdy sám apeluje na občany, aby dodržovali vládní opatření a minimalizovali společenské kontakty. „Opatření budou muset být nastavena tak, aby se tam potkalo naprosté minimum lidí, tedy zpravidla šest osob tak, jak je garantováno. Já si nemyslím, že by to měl být akt, kde by měly být desítky osob,“ řekl.